kumelendik telefon

Sosyal Medya

Kümelendik Gözüyle

Marka Tescil Ve Marka Vekilliği Üzerine

Marka tescil işlemlerinde son zamanlarda ülkemizde büyük bir artış sağlanmıştır. Bu gelişme memnuniyet vericidir. Marka tescil işlemlerindeki bu büyük artış doğal olarak büyük bir bilgi kirliliğini de beraber getirmektedir. Günümüzde danışmanlık ofislerinden marka tescil işlemi yapmayan neredeyse yok gibi; ancak bu ofislerin acaba hepsinin Türk Patent Enstitüsünde işlem yapmaya yetkisi var mıdır?  Bu gün ne yazık ki marka tescil işlemlerinde büyük bir bilgi kirliliği yaşanmakta ve bir çok işletmemiz sıkıntılı durumlarla karşı karşıya gelmektedir.  Marka Vekili yetkisi olmayıp işletmelerimizden marka işlemleri için ücret isteyen ve bu yolla maalesef mağdur olan bir çok işletmemiz vardır.

Marka Vekilliği Türk Patent Enstitüsü bünyesinde ve denetiminde icra edilen bir meslektir. MARKA VEKİLLERİNİN SİCİL KAYITLARI TÜRKPATENT ENSTİTÜSÜNDE TUTULMAKTADIR. AYRICA

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ; MARKA VEKİLLİĞİ YAPMAYA HAK KAZANMIŞ OLAN MARKA VEKİLLERİNİ WEB SAYFASINDA İLAN ETMEKTEDİR.

Dolayısıyla marka tescil, marka yenileme, marka devri ve bunun gibi işlemleri yaptıracak işletmelerimizin görüştükleri kişilerin yetkili olup olmadıklarının TPE’den teyit etmeleri fevkalade önemlidir.  Keza parasal ilişkilerde kurumsallaşmış ve kurumsal olarak TPE’ye akredite olmuş işletmelerle yasal bankacılık sistemi içinde ödemelerin yapılması işletmelerimizin mağdur olmaması ve işlemlerin daha sağlıklı ilerlemesi açısından önemlidir.